Będą zmiany w odliczeniach podatkowych i darowiznach
Wiele wskazuje na to, że w związku z ekstremalną sytuacją, z jaką mamy do czynienia od tygodnia, a dokładnie – od dnia 24 lutego 2022 r. – czyli początku najazdu Rosji na Ukrainę dojdzie niedługo do istotnych zmian w przepisach dotyczących odliczeń podatkowych oraz darowizn.
Zapowiedziane nowelizacje będą dotyczyły jedynie darowizn i strat związanych bezpośrednio z sytuacją na Ukrainie. Pakiet zwolnień dla podmiotów udzielających pomocy będzie prawdopodobnie dość szeroki i zgodny z oczekiwaniami przedsiębiorców, którzy wystosowali list w tej sprawie do prezesa rady ministrów.
Nowością będzie także ulga za straty finansowe poniesione przez polskie firmy w związku z zawieszeniem płatności z Rosji oraz z Białorusi.
Zmiany obejmą zarówno podatek PIT, jak i CIT. Wiadomo już jakich darowizn będą dotyczyły. Skorzystają z nich osoby fizyczne oraz firmy udzielające pomocy jednostkom samorządu terytorialnego oraz organizacjom pozarządowym, a także innym podmiotom, działającym w obszarze medycyny i ratownictwa medycznego.
Ulgi będą dotyczyły darowizn przekazywanych powyższym podmiotom na terenie Polski i Ukrainy. Zmiany mają obowiązywać za okres od 24 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
Problemy przedsiębiorców z uzyskaniem płatności
Wojna powoduje chaos w wielu obszarach, z których w warunkach pokoju nie zdajemy sobie sprawy. Liczne sankcje międzynarodowe nałożone na Rosję oraz współpracującą z nią Białoruś odbijają się też rykoszetem na firmach, które do 24 lutego br. współpracowały z podmiotami na terenie tamtych krajów, miały tam kontrahentów, klientów itp.
Obecnie wielu przedsiębiorców musi się mierzyć z coraz większymi stratami finansowymi, wynikającymi z niezrealizowanych transakcji, które nie doszły do skutku w związku z sankcjami.
Z konkretną inicjatywą w tej sprawie wystąpili sygnatariusze listu do premiera – w tym m.in. Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan oraz Senat.
Propozycja przyznania nowej ulgi zakłada możliwość zaliczenia przez polską firmę dwustu procent wartości należności, które nie doszły do skutku – do kosztów uzyskania przychodu.
Jeśli płatność zostałaby uregulowana w późniejszym terminie, przedsiębiorca będzie zobowiązany do skorygowania przyznanej mu tej nadzwyczajnej ulgi.
To tylko niektóre z pomysłów, które mogą zostać uwzględnione w opracowywanej właśnie nowelizacji przepisów podatkowych.