Polska spółka na Gibraltarze brzmi dość egzotycznie, ale sam pomysł wcale egzotyczny nie jest. Wręcz przeciwnie – mnóstwo przedsiębiorców założyło tam firmy i wiesz co? Piją teraz piña coladę, licząc pieniądze, jakie zaoszczędzili na podatkach. I to całkiem legalnie! W naszym artykule sprawdzamy, jak działa ten raj podatkowy i co zrobić, aby założyć tam własną firmę.
Czy Gibraltar jest członkiem Unii Europejskiej?
Jeśli chodzi o przynależność Gibraltaru, ten kawałek lądu cieszy się wszystkimi plusami członkostwa w UE. Choć jest terytorium zależnym Korony Brytyjskiej, Półwysep Gibraltarski nie został objęty zakresem umowy o handlu i współpracy podczas negocjacji Brexitu. W efekcie obszar ten pozostał w granicach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Nie jest jednak częścią Unii Celnej. Ten region omijają też powszechne przepisy dotyczące podatku VAT, co dla wielu przedsiębiorców stanowi dużą wartość. Dlatego spółka na gibraltarze jest godna przynajmniej rozważenia.
Gibraltar posiada też własną administrację i bankową swobodę, dzięki której ten półwysep udaje się utrzymać na wysokim poziomie atrakcyjności dla inwestorów. Potwierdzają to ostatnie lata kryzysu. Mimo pandemii oraz globalnej inflacji, firma na Gibraltarze wciąż pozostaje interesującym rozwiązaniem. Region ma podpisaną równowartość 135 Tax Information Exchange Agreements (TIEA) z niemalże setką jurysdykcji finansowych, mających swoje siedziby na całym świecie.
Spółka na Gibraltarze a kwestia podatku dochodowego
Na Gibraltarze obowiązuje powszechny podatek dochodowy od osób prawnych. Opodatkowanie spółek oblicza się według stawki 10%. To jednak dzieje się na zasadzie terytorialnej. W praktyce oznacza to, że taki podatek zostanie potrącony w przypadku dochodów spółek osiąganych W TERYTORIALNYCH GRANICACH Gibraltaru. Również podatnicy zameldowani w okolicy na stałe są rozliczani 10 procentowym podatkiem dochodowym.
W związku z powyższym spółka na gibraltarze może w sposób legalny oszczędzić płatnikom podatków. Ale są pewne wyjątki, które precyzyjnie opisano przepisami prawa. Dlatego specjalistyczne konsultacje są wskazane. Warto więc, a nawet powinno się udać do kancelarii prawnej, dla której przedsiębiorstwo na Gibraltarze to chleb powszedni.
Gibraltar i podatek od zysków kapitałowych
Kwestie opłat od pewnych dochodów uzyskanych na tym półwyspie to jedno. Podatek kapitałowy – coś zupełnie innego. Ale tak się akurat składa, że polskie firmy na Gibraltarze nie muszą się takimi rzeczami przejmować. Zyski z rachunków oszczędnościowych, kapitałowe, spadki i darowizny… są zwolnione z podatków. To samo dotyczy VAT oraz dywidend i pożyczek. Tak, to prawda. Gibraltar jest europejskim rajem podatkowym.
Procedura rejestracji spółki na Gibraltarze
Aby założyć taką firmę, trzeba spełnić kilka warunków i to nie jest tak, że każdy może to zrobić. Rejestracja spółki na Gibraltarze to kwestia zaledwie kilku dni i opiera się na całkowitej poufności – władze półwyspu nie będą weryfikować kto i z kim. W związku z tym część przedsiębiorców zainteresowanych Gibraltarem myśli o zakładaniu spółki offshore, gdzie rolę udziałowca spółki pełni klient lub też inna spółka. W każdym razie sama procedura rejestracji firmy na Gibraltarze wymaga co najmniej jednego udziałowca i co najmniej jednego członka zarządu. Te wymogi są jednak stosunkowo luźne. Po więcej szczegółów polecamy odwiedzić takie miejsca jak kancelaria oniszczuk i umówić się na rozmowę z doświadczonym prawnikiem.