Handel w niedziele znacznie utrudniony?
Obowiązująca od 2018 r. ustawa ograniczająca handel w niedziele od początku była oceniana jako mało konsekwentna. Spowodowane to było wprowadzeniem obszernego katalogu wyjątków. Wyłączeń od ogólnej zasady było ponad trzydzieści.
Jak nietrudno się domyślić, przedsiębiorcy znajdowali w związku z tym sposoby na to, żeby zakaz, który był dla nich niewygodny, omijać.
Symboliczne wręcz stało się otwieranie w dużych sklepach „placówek pocztowych”, a właściwie punktów, które miały „uzasadnić” funkcjonowanie w ten dzień całego obiektu.
Tajemnicą poliszynela był rzeczywisty cel świadczenia przez placówkę handlową usług pocztowych.
Nowelizacja ustawy, która wejdzie w życie już od 1 lutego 2022 r. nie zamyka sklepom takiej możliwości, ale zdecydowanie ją ogranicza. Zgodnie z nowymi regulacjami konieczne będzie wykazanie, że działalność pocztowa przynosi placówce minimum czterdzieści procent przychodu.
Kolejne zmiany
Znowelizowana w październiku ubiegłego roku ustawa o ograniczeniu działalności handlowej w niedziele zawiera więcej zmian.
Jedną z nich jest możliwość prowadzenia działalności w niedziele przez prywatne sklepy osiedlowe, pod warunkiem, że „za ladą” stanie właściciel albo członek jego rodziny. W tym drugim przypadku nie będzie można wypłacić wynagrodzenia.
Ustawa nie będzie utrudniała prowadzenia handlu w niedziele także w kilku innych obszarach. Jednym z nich jest np. sprzedaż świeżych ryb przez gospodarstwo rybackie, wprost ze statku albo w sklepie, który handluje tylko takim asortymentem.
Podobne regulacje dotyczą handlu produktami rolnymi czy runem leśnym oraz sklepów z artykułami rolniczymi (w tym przypadku sprzedaż w niedziele można będzie prowadzić w okresie „gorącym” dla rolnictwa, czyli od czerwca do końca września).
Wiadomo już również, które niedziele będą handlowe w 2022 r. Zakupy bez ograniczeń będziemy mogli zrobić: 30 stycznia, 10 kwietnia, 24 kwietnia, 26 czerwca, 28 sierpnia, 11 grudnia oraz 18 grudnia.