Pierwszy kwartał 2022 r. z wysokim wzrostem PKB
Kilka dni temu opublikowane zostały najnowsze dane dotyczące produktu krajowego brutto – stanowią one podsumowanie wyników pierwszego kwartału bieżącego roku. Wzrost na poziomie ośmiu procent (w porównaniu do pierwszego kwartału roku 2021) robi duże wrażenie i jest lepszy od oczekiwań większości ekspertów, jednak ewentualny optymizm należy od razu ostudzić.
Można być pewnym, że kolejne kwartały 2022 roku nie będą już tak pozytywne. Utrzymanie drugiego wyniku w ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat raczej w najbliższym czasie już się nie powtórzy.
Jeśli poziom BKB za następne miesiące tego roku utrzyma się na plusie, będzie można uznać taki wynik za pozytywny – w sytuacji, gdy dziś częściej mówi się o recesji, niż o utrzymaniu nie tylko tendencji zwyżkowej, ale choćby stabilnego poziomu „nad kreską”.
Nie tylko w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy ubiegłego roku wynik PKB jest spektakularny, ale jest także na „plusie” wobec poprzedniego kwartału, ostatniego w 2021 r. Pierwszy kwartał 2022 r. był o niemal 2,5 proc. większy, co także było wynikiem lepszym od oczekiwanego.
Dlaczego kolejne kwartały będą mniej optymistyczne?
Na pytanie – dlaczego jest pewne, że wyniki PKB za przyszłe miesiące będą na pewno gorsze – można odpowiedzieć, przypominając te czynniki, które przyczyniły się do tak wysokiego (teoretycznie) wyniku w tym roku.
W pierwszym kwartale ubiegłego roku obowiązywały jeszcze obostrzenia związane z Covid-19, gospodarka była znacznie osłabiona i znajdowała się w stagnacji. Wówczas PKB odnotował wynik nieco ponad pół procent na minusie – w porównaniu do roku 2020, który, jak wszyscy pamiętamy, był swego rodzaju szokiem, nie tylko gospodarczym ale również społecznym.
Dzisiejsze wysokie PKB to zatem w dużej mierze pokłosie niskiej bazy (ukształtowanej w roku ubiegłym).
Drugim elementem, który na pewno wpłynie negatywnie na kolejne wyniki PKB, to charakter wykonywanej w ostatnich miesiącach produkcji – wiele firm, chcąc uniknąć skutków stanu przedłużającej się i wielowymiarowej niepewności, produkuje na zapas, w związku z tym produkty trafiają częściej do magazynów.
Więcej informacji ze świata gospodarki i biznesu znajdziesz w serwisie Biznestrona.pl.