Co dalej z inflacją?
W czwartek, 13 stycznia 2022 r., Sejm przyjął ustawę wprowadzającą tzw. tarczę inflacyjną 2.0, która ma być swego rodzaju remedium na dynamicznie rosnące ceny podstawowych artykułów żywnościowych, mediów (prądu i gazu) oraz paliwa.
Tarcza zakłada obniżenie podatku VAT na wymienione w ustawie produkty w okresie, w którym jak się obecnie przewiduje, ceny nadal rosłyby z ponadstandardową dynamiką w związku z coraz bardziej rosnącą inflacją.
Na razie podwyżki stóp procentowych NBP ogłaszane w ostatnich miesiącach przez Radę Polityki Pieniężnej nie przynoszą większych rezultatów, ale w tak krótkim czasie nie było to spodziewane, poza tym, jak twierdzi wielu ekspertów – reakcja NBP na inflację, która ujawniła się wcześniej niż w drugiej połowie roku, była spóźniona.
Od października do początku stycznia miały miejsce już cztery podwyżki – inflacja jednak nie daje za wygraną.
Obniżony VAT ma wstępnie obowiązywać przez pół roku. Dotyczyć będzie żywności oraz nawozów – w okresie obowiązywania tarczy VAT wyniesie 0 proc., podobnie jak na gaz. Do 5 proc. spadnie stawka VAT na ciepło i do 8 proc. – na paliwo.
Ceny będą niższe?
Czy w związku z wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej 2.0 ceny rzeczywiście spadną i kiedy taki spadek będzie odczuwalny? Znowelizowana ustawa o podatku od towarów i usług została dopiero przegłosowana. Kiedy naprawdę odczujemy obniżkę w swoich portfelach – czas pokaże.
Na razie można się opierać na szacunkowych wyliczeniach, zaprezentowanych przez Kancelarię Premiera. Zgodnie z tymi analizami np. cena paliwa powinna spaść o 60-70 groszy na litrze, a gazu LPG o ok. 40 groszy.
Redukcja stawek podatkowych będzie w niektórych przypadkach wprowadzana stopniowo. Dotyczy to m.in. VAT na gaz. Od 1 stycznia obowiązuje już obniżona stawka – 8 proc. (z wcześniejszej 23 proc.), a od 1 lutego VAT nie będzie pobierany.
Czy jest szansa na to, że zasady nowej tarczy antyinflacyjnej zostaną przedłużone, jeśli sytuacja gospodarcza będzie tego wymagać?
Wydaje się, że taki wariant jest brany pod uwagę. Decyzję w tym względzie „podyktuje” inflacja. Na razie spodziewany jest jej dalszy wzrost, pod koniec drugiego kwartału sytuacja może się już jednak zacząć stabilizować.
Więcej aktualnych informacji związanych ze światem finansów znajdziesz na https://www.projectfinance.pl/