Duże zmiany, nie tylko dla firm
Jak wiadomo, szerokie i skomplikowane zmiany podatkowe, które zaczną obowiązywać już jutro w ramach rozbudowanego „pakietu reform”, zwanego Polskim Ładem, w dużym stopniu dotyczą różnych składek, w tym składki zdrowotnej.
Zmiana ta, w zdecydowanej większości przypadków, szczególnie wtedy, gdy prowadzimy firmę jednoosobową albo opłacamy składkę jako dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ będzie niekorzystna.
Już od jutra, czyli od 1 stycznia 2022 r., nie można jej będzie odliczyć od podatku dochodowego. Dotychczas obowiązujące przepisy pozwalały znaczną część składki odpisać. Niestety, za miesiąc styczeń 2022 r. już jej nie odliczymy.
W związku z tym, że wysokość średniego wynagrodzenia również wzrośnie, także składka zdrowotna, którą ustala się właśnie na podstawie tej średniej, wzrośnie.
Na razie dokładnie nie wiadomo ile wyniesie konkretna kwota, ale będzie ona obowiązywać przez kolejne trzy miesiące. Prawdopodobnie poznamy jej wysokość w drugiej połowie stycznia.
Ostatni dzień na odliczenie składki zdrowotnej od podatku
Zarówno przedsiębiorcy prowadzący firmy jednoosobowe, jak i osoby, które ubezpieczają się dobrowolnie (np. freelancerzy), nie zaliczą nowego roku do udanych pod względem finansowym. Składka zdrowotna w wysokości 9% średniego wynagrodzenia będzie kwotą niebagatelną i na dodatek trzeba ją będzie ponieść w całości.
Prawdopodobnie wielu przedsiębiorców zdecyduje się zmienić formę prowadzenia działalności i opodatkowania, które dają pewne preferencje w tym zakresie – np. składka zdrowotna może być ustalana w wysokości uzależnionej od uzyskanego w danym miesiącu dochodu.
Zanim to się jednak stanie, można jeszcze skorzystać z odpisania składki zdrowotnej za grudzień. Mamy na to jeszcze kilka godzin. Możemy zapłacić składkę za grudzień do 31 grudnia – wówczas odliczymy ją od podatku. Jeśli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą, musimy zapłacić jednocześnie wszystkie składki, nie tylko część „zdrowotną”.
Prowadzenie firmy w warunkach braku stabilizacji prawnej, charakteryzującej się częstym wprowadzaniem zmian, m.in. fiskalnych i formalnych – nie sprzyja aktywności gospodarczej. Czy może dziwić coraz większa obawa przed rozpoczęciem działalności na własny rachunek?