Podstawa i wymiar składki – a formy opodatkowania
Rządowy program mający na nowo zorganizować sprawy finansowe państwa, w tym przede wszystkim podatkowe – doczekał się już wielu niekoniecznie pozytywnych określeń, z których „bezwład” jest jednym z najmniej nacechowanych emocjonalnie.
Trudno się temu dziwić – wiedzą o tym najlepiej księgowi, którzy spędzają często kilkanaście godzin w pracy, żeby odpowiednio odczytać programowe „hieroglify”.
Jedną z trudniejszych kwestii, które nie są wystarczająco jasne dla przedsiębiorców jest wysokość składki zdrowotnej za styczeń 2022 r., czyli pierwszy miesiąc obowiązywania Polskiego Ładu.
Do końca ubiegłego roku przepisy pod tym względem były klarowne – teraz wysokość składki jest bezpośrednio uzależniona od osiąganego przez przedsiębiorcę przychodu albo dochodu oraz wybranej przez niego formy opodatkowania.
W zależności od sposobu rozliczania podatków określa się podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Kalkulator pomoże ustalić wysokość składki
Ostatnie dni stycznia 2022 r. nie należą do łatwych dla wszystkich podmiotów, których dotyczy nowy program rządowy, czyli dla zdecydowanej większości Polaków.
Luki w przepisach albo za duże uszczegółowienie powodują chaos. W przypadku składki zdrowotnej ostatnio „pojawiło” się pewne udogodnienie, dzięki któremu przedsiębiorcy będą mogli szybko wyliczyć kwotę, którą powinni uiścić w ramach składki zdrowotnej.
Jest to specjalny kalkulator udostępniony w serwisie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki niemu można automatycznie wyliczyć podstawę wymiaru składki i obliczyć jej wysokość.
Kalkulator jest intuicyjny i stanowi znaczne ułatwienie dla przedsiębiorcy. Konieczne jest jedynie wprowadzenie najważniejszych danych.
Należy wybrać takie rubryki jak: okres rozliczeniowy oraz formy opodatkowania, czyli: podatek według skali, podatek liniowy, kartę podatkową, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz bez formy opodatkowania.
Więcej o podatkach w „wydaniu” Polskiego Ładu przeczytasz na Infoo.pl.