Więcej ofert pracy w marcu 2022 r.
Ostatnie dwa lata nie należały do stabilnych, m.in. na rynku pracy. Przed ogłoszeniem stanu pandemii i związanych z nim obostrzeń, mówiło się o rynku pracownika w Polsce.
Pierwsze miesiące pandemii spowodowały liczne reperkusje, przede wszystkim w takich obszarach rynku jak gastronomia, hotelarstwo i branże pośrednio z nimi związane.
Nie wiadomo było jak nowa organizacja życia społecznego i gospodarczego wpłynie ostatecznie na stan rynku pracy. Po dwóch latach funkcjonowania w warunkach, które nie znają precedensu w historii, okazało się, że rynek przetrwał okres niepewności w nie najgorszym stanie i w pierwszym kwartale 2022 r. wyraźnie widać, że nabrał rozpędu i jest dynamiczny.
Na rynek pracy duży wpływ mają różne zmienne, oprócz tych, które determinowały jego stan w ostatnich dwóch latach, doszły nowe, związane z wojną na Ukrainie – a więc z napływem milionów uchodźców oraz pośrednio – z sankcjami nałożonymi na Rosję oraz wycofaniem się wielu firm z rynku rosyjskiego.
Mimo napiętej i zmiennej sytuacji rynek pracy w Polsce wciąż jest rozwojowy, o czym świadczy liczba ogłoszeń, które pojawiły się w najpopularniejszych serwisach rekrutacyjnych. W marcu opublikowano kilkaset tysięcy nowych ofert, więcej o kilkadziesiąt procent niż w marcu 2021 r.
Jakość rynku pracy
Według różnych raportów i analiz, w tym m.in. Grant Thorton, ofert pracy jest sporo, w poprzednim miesiącu, łącznie, pracodawcy w całej Polsce poszukiwali ponad 680 tysięcy pracowników.
Tradycyjnie – największe zapotrzebowanie w obszarze specjalistycznym dotyczyło pracowników IT. Pojawiło się także wiele ofert dla księgowych oraz specjalistów ds. kadr i płac. Najwięcej ofert dotyczyło natomiast kierowców oraz pracowników handlu, w tym głównie kasjerów.
Pracodawcy poszukiwali pracowników przede wszystkim w Warszawie, w Krakowie i we Wrocławiu. W tych trzech miastach zauważono również największy wzrost ofert w porównaniu do marca ubiegłego roku – aż o kilkadziesiąt procent.
Wiemy, że w Polsce nie brakuje ofert pracy. Jak jednak przedstawia się ich jakość? Już pobieżne przeglądnięcie „zawartości” popularnych serwisów rekrutacyjnych może dać pewien pogląd na ten temat.
Czy są to oferty atrakcyjne dla potencjalnych pracowników, w tym uchodźców? Wciąż wiele ofert to propozycje pracy na umowach cywilnoprawnych lub w ramach samozatrudnienia. Proponowane stawki, zarówno w handlu, jak i w fabrykach nie są też na tyle atrakcyjne, żeby móc konkurować np. z niemieckim rynkiem pracy.
W związku z tym można się spodziewać, że np. uchodźcy z Ukrainy będą po pewnym czasie wybierać pracę u naszych zachodnich sąsiadów, którzy oferują o wiele wyższe płace za pracę fizyczną.
Więcej aktualnych informacji z rynku pracy znajdziesz w serwisie SzukajPracy.pl.