Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważna jest dla naszego komfortu poduszka. Właściwie dobrana zapewnia spokojny sen i dba o nasze zdrowie. Podobną rolę pełni poduszka bezpieczeństwa finansowego, a jej dobraniu powinniśmy poświecić nie mniejszą troska niż ta, z którą urządzamy naszą sypialnię.
Czym jest poduszka bezpieczeństwa finansowego?
To nic innego jak pieniądze na czarną godzinę, takie, które pozwolą nam na przetrwanie przynajmniej kilku miesięcy w przypadku niespodziewanych zdarzeń. Takich przypadków jest w życiu bardzo wiele: niespodziewana utrata stałej pracy, choroba, która nie pozwala nam na zarabianie czy choćby zupełnie niespodziewana pandemia, która wielu z nas wykluczyła z rynku pracy. W większości przypadków wykaraskamy się z tych przykrych zdarzeń: pandemia kiedyś się kończy, pracę znajdziemy, a na pewno lekarzom uda się postawić ans na nogi. Tylko potrzebny jest czas, a ten daje nam poduszka finansowa.
Stabilność i bezpieczeństwo
Poduszka bezpieczeństwa to tak proste narzędzie finansowe, że należy tylko się dziwić, że nie wszyscy ją mamy. Wymaga tylko odrobiny determinacji i drobnych obliczeń. Po pierwsze, trzeba się zastanowić, ile pieniędzy potrzebujemy, aby spokojnie przeżyć miesiąc. Uważajmy tylko na pewną pułapkę: miesiąc w skali raku, a więc nie tylko taki, gdy nie mamy żadnych dodatkowych wydatków, ale taki, który jest pewną średnią. Nie w każdym miesiącu opłacamy ubezpieczenia czy wyjeżdżamy na wakacje, a to wszystko składa się na sumę wydatków rocznych. Wiesz już, ile potrzebujesz, aby przeżyć miesiąc? To teraz zastanów się, ile czasu potrzebujesz, aby od nowa ułożyć swoje życie.
Spokojny czas poszukiwań
Każdy z nas jest w zupełnie innej sytuacji. Singiel, który nie ma zobowiązań, ma wolny zawód, nie ma mieszkania i kredytu tak naprawdę potrzebuje dwóch, trzech miesięcy, aby się pozbierać, znaleźć pracę, a nawet zmienić miejsce zamieszkania, gdy zajdzie taka potrzeba. W zupełnie innej sytuacji jest osoba, która odpowiada za utrzymanie rodziny, jest obciążona kredytem hipotecznym i w dodatku ma mało poszukiwany zawód. Taki człowiek może potrzebować nawet roku, aby przeorganizować swoja codzienność. Trudno wiec odpowiedzieć na pytanie, ile powinna wynosić kwota poduszki finansowej. Minimum to trzy miesiące miesięcznych kosztów, maksimum to środki, które pozwolą na przeżycie roku.
Efekt psychologiczny poduszki
To ciekawe, ale osobom, które mają poduszkę bezpieczeństwa, sprzyja szczęście. Drobne zaplecze finansowe daje spokój i dodaje pewności siebie. Przestajemy się bać złośliwego szefa, niestraszne nam zwolnienia grupowe, a nawet drobna stłuczka, przestaje być problemem. Wiemy, że „kupiliśmy” sobie czas na wyjście z problemów, dlatego śmiało i konstruktywnie szukamy rozwiązań.
Gdzie trzymać poduszkę?
To banalne, pod ręką. Tak, jak niektórzy z ans nie wyobrażają sobie wyjazdu na wakacje bez ulubionej poduszeczki, tak my, nigdy nie powinniśmy pozbywać się z oczu naszej poduszki bezpieczeństwa. Najlepsze miejsce to konto oszczędnościowe czy lokata, po to, by sięgnąć po pieniądze dokładnie wtedy, gdy będą potrzebne. Rzecz jasna dziś, gdy konta oprocentowane są na okrągłe zero, a inflacja szaleje, może pękać nam serce, gdy patrzymy, jak nasza poduszka traci na wartości, zjadana przez inflację. Tylko to nie powód, aby właśnie te pieniądze inwestować, bo one muszą być po prostu łatwo dostępne.