Nowelizacja podpisana – niższy PIT i częściowy powrót odliczenia składki zdrowotnej

Lipiec z dużymi zmianami

Po podpisaniu przez prezydenta nowelizacji ustawy obniżającej dolną stawkę podatku dochodowego z siedemnastu do dwunastu procent, ta istotna dla wielu podatników zmiana wejdzie w życie już od 1 lipca 2022 roku.

W ramach tej ustawy zmieniono również, a raczej częściowo przywrócono zasady obliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.

Zmiana podatkowa oznacza, że wielu podatników zapłaci PIT niższy o pięć procent (jest to pierwszy przedział skali podatkowej).

Nie oznacza to jednak, że podatnicy osiągający wyższe dochody stracą, ponieważ ostatecznie w ramach ustawy zniesiono przepisy dotyczące popularnej ulgi dla klasy średniej.

Od 1 lipca br. będzie ustalany podatek hipotetyczny za obecny rok, z uwzględnieniem tej ulgi i skali podatkowej, która obowiązywała w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku (do 30 czerwca 2022 r.).

Ze zmian, które wejdą w życie już za dziesięć dni ucieszą się również rodzice samotnie wychowujący dzieci – w ich przypadku ustawodawca przywrócił możliwość wspólnego rozliczania się z dziećmi.

Składka zdrowotna do częściowego odliczenia

Początek lipca br. będzie również oznaczał ponowne zmiany w zakresie składki zdrowotnej, a właściwie kontrowersyjnych sposobów jej wyliczania dla przedsiębiorców. Kwestia ta na początku roku była jedną z najbardziej spornych w ramach wprowadzonych przez rząd nowych przepisów podatkowych.

Od 1 lipca 2022 r. przywraca się częściowe odliczenie składki dla przedsiębiorców. Zmiany dotyczą podatników rozliczających się w ramach podatku liniowego, ryczałtu oraz karty podatkowej.

Będą oni mogli uwzględnić składkę na ubezpieczenie zdrowotne w ramach podstawy obliczania podatku.

Obowiązywać będzie jednak zasada, według której odliczenie to nie może przekroczyć określonej wysokości w roku podatkowym. Kwotę tę określono na osiem tysięcy siedemset złotych.

Z częściowego odliczenia składki zdrowotnej będą mogli także skorzystać ci przedsiębiorcy, którzy rozliczają się za pomocą ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych – oni z kolei uzyskają uprawnienie do pomniejszenia kwoty przychodów o określoną część składek zdrowotnych (dokładniej – o pięćdziesiąt procent).

Przedsiębiorcy realizujący swoje obowiązki wobec fiskusa kartą podatkową, od 1 lipca br., mogą dokonać redukcji podatku o dziewiętnaście procent składki zdrowotnej.

Interesujesz się podatkami? Więcej informacji znajdziesz w serwisie BezPodatku.pl.