Wiele małych przedsiębiorstw i dużych zakładów produkcyjno-usługowych, coraz częściej decyduje się na leasing maszyn przemysłowych, który stanowi atrakcyjną alternatywę dla zakupów gotówkowych oraz kredytów. Jakie korzyści niesie za sobą leasing i dlaczego jest to opłacalne rozwiązanie?
Na czym polega leasing maszyn?
Leasing maszyn to umowa zakładająca niejako odpłatne wypożyczenie danego urządzenia na podstawie określonych warunków. Firma udostępniająca maszynę w ramach takiego porozumienia to tzw. leasingodawca, z kolei druga strona nazywana jest leasingobiorcą. Po zakończeniu umowy leasingobiorca może zdecydować o wykupieniu maszyny – taki rodzaj umowy to leasing operacyjny. Porozumienie zakładające konieczność wykupu urządzenia określa się jako leasing finansowy, jednak takie oferty są wykorzystywane zdecydowanie rzadziej.
Dlaczego leasing maszyn produkcyjnych się opłaca?
Leasing urządzeń przemysłowych to rozwiązanie, po które sięga coraz więcej przedsiębiorstw. Taka opcja jest zdecydowanie bardziej elastyczna niż zaciąganie pożyczek czy długie oszczędzanie środków przed zakupem sprzętu. W wielu przypadkach wysokość spłacanych rat można dopasować do aktualnej sytuacji finansowej i zmieniać okresowo, jeśli zajdzie taka potrzeba. Cała procedura jest szybsza niż załatwianie wielu innych formalności bankowych. Leasing maszyn o niewielkiej wartości jest możliwy także na uproszczonych zasadach. W przypadku chęci obniżenia kosztów warto zdecydować się na leasing maszyn używanych – z odpowiednim wsparciem można bez problemu znaleźć urządzenia w dobrym stanie dostępne w znacznie niższej cenie.
Jak wybrać najlepszą ofertę leasingową?
Wybór najlepszej oferty leasingowej to często niemałe wyzwanie. Sprawa może skomplikować się jeszcze bardziej, kiedy pożądane urządzenie nie jest dostępne na polskim rynku i konieczne będzie jego sprowadzenie z zagranicy. Niezależnie od sytuacji warto rozważyć skorzystanie z pomocy doradcy leasingowego. Jego zadaniem jest przedstawienie ofert spełniających oczekiwania klienta i dopasowanych do sytuacji finansowej konkretnej firmy.
Doradca jest w stanie skutecznie negocjować warunki umowy, a w przypadku kontraktów międzynarodowych ustali także korzystne przewalutowanie. Jeśli zajdzie taka potrzeba, pomoże w zawarciu porozumienia z niskim wkładem własnym, a w określonych przypadkach nawet bez początkowej opłaty. Korzystanie z usług specjalisty pozwala na sprawne zajęcie się wszystkimi procedurami, a także uzyskanie bardziej atrakcyjnych ofert.
Leasing maszyn – jakie urządzenia mogą być przedmiotem umowy?
Leasing urządzeń przemysłowych może być korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców zajmujących się różnymi gałęziami przemysłu i gospodarki. W zależności od zapotrzebowania możliwe jest zawarcie umowy, której przedmiotem jest leasing maszyn CNC, leśnych, rolniczych, a także przeznaczonych do obróbki materiałów. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by w ramach takiej umowy wyposażyć firmę w wózki widłowe i różnego rodzaju pojazdy przemysłowe.
Leasing maszyny – warunki
Przystępując do umów leasingowych, warto wcześniej zapoznać się z warunkami i wymaganiami, które należy spełnić. Leasingobiorca musi się liczyć przede wszystkim z początkowym wkładem – wysokość zarówno tej kwoty, jak i poszczególnych rat będzie zależeć od wartości maszyny. Umowę zawiera się na okres przeważnie od 2 do 5 lat – w pewnych sytuacjach czas ten może być jeszcze dłuższy. W zależności od warunków określonych w umowie leasing maszyn może zakończyć się wykupieniem sprzętu lub zwróceniem go do firmy leasingowej.