Własny biznes jest wyzwaniem, któremu nie każdy zdoła podołać. Żeby poradzić sobie z licznymi obowiązkami trzeba nie tylko doskonale zarządzać swoim czasem, ale także mieć w sobie wiele samozaparcia i przekonania o swoim sukcesie. Brak pewności siebie prędzej czy później sprowadzi każdą firmę na dno, nawet jeśli ma ogromne możliwości, niski próg wejścia, a klienci sami walą do niej drzwiami i oknami.
Osoby ze słabą zdolnością organizacji pracy
Osoby, które mają problem z dotrzymywaniem terminów, odkładaniem pieniędzy albo pamiętaniem o ważnych wydarzeniach nie powinny zabierać się za prowadzenie swojego własnego biznesu. Nie chodzi tylko o poczucie czasu, ale także o samodzielną organizację i znajomość swoich własnych ograniczeń. Choć wymienione wcześniej przywary spokojnie można zaliczyć do wad, to niekoniecznie są one przeszkodą nie do przeskoczenia. Można nad nimi pracować i w końcu się ich pozbyć, ale dopóki to nie nastąpi, nie można liczyć na to, że biznes prowadzi się sam, a klienci nie będa oburzeni ilością niedotrzymanych obietnic.
Osoby nielubiące pracy z innymi ludźmi
Praca z innymi wiąże się z wieloma niedogodnościami, ale jest absolutnie nieunikniona, kiedy działa się w ramach swojej działalności. Nawet jeśli dana osoba nie będzie przyjmowała zleceń od klientów indywidualnych i będzie wchodziła we współpracę tylko z dużymi i doświadczonymi korporacjami, od czasu do czasu trafi na trudnego przeciwnika. Jeśli ktoś nie czuje się dobrze w pracy z ludźmi, to nie przekreśla jeszcze jego szans na rynku, ale jeśli żadną siłą nie jest w stanie się do tego zmusić, to nie powinien nawet zaczynać. Lepiej trzymać się sprawdzonego schematu pracy i mieć zapewnione porządne wynagrodzenie wypłacane co miesiąc.
Osoby liczące na ogromny zarobek
Chociaż wciąż powtarza się, że tylko za sprawą swojego własnego biznesu można stać się bogatym, to nie zawsze się to udaje. Znaczna większość przedsiębiorców nie zarabia nawet średniej krajowej, nie mówiąc już o wydobyciu się z klasy średniej. Osoba, która liczy na spore zarobki i jednocześnie nie chce się przeciążać, raczej nie osiągnie swojego celu. Oczywiście nie oznacza to, że na własnym biznesie nie można porządnie zarabiać, ale albo wymaga to doskonałej organizacji pracy i świadczenia wysoce pożądanych na rynku usług, albo dawania z siebie znacznie więcej, niż jest się w stanie znieść przez dłuższy czas.