Z osobistego rachunku bankowego wiele osób korzysta na co dzień. W ten sposób opłacamy rachunki, płacimy za zakupy w sklepie lub usługi. Zanim dokonasz wyboru banku, w którym założysz konto osobiste, porównaj ze sobą oferty poszczególnych instytucji. Na co zwrócić uwagę, kiedy chcesz otworzyć rachunek bankowy?
Ustal, co jest dla Ciebie najważniejsze
Pamiętaj, że nie ma kont uniwersalnych. Jedne gwarantują zerowe opłaty, a inne są połączone z dodatkowymi usługami (np. kantor walutowy). Jeszcze inne gwarantują premię na start za założenie rachunku.
Kiedy ustalisz, które cechy rachunku bankowego są dla Ciebie kluczowe, wybór stanie się znacznie prostszy. Dlatego dobrą strategią jest zidentyfikowanie w pierwszej kolejności pożądanych korzyści, a dopiero w drugiej – szukanie odpowiedniego banku.
Dla Ciebie to nie tylko ułatwienie, ale też oszczędność czasu. Dzięki temu nie będziesz musiał zapoznawać się ze wszystkimi ofertami, jakie znajdziesz na rynku.
Sprawdź, jak naliczane są opłaty za konto
Za wiele operacji wykonywanych na rachunku bankowym będziesz musiał dodatkowo zapłacić. Dotyczy to np.:
- przelewów SEPA i SWIFT;
- utrzymania karty debetowej lub kredytowej;
- wypłaty z bankomatów w kraju i za granicą.
Wiele banków pozwala na – przynajmniej częściowe – uniknięcie tych obciążeń. W praktyce instytucje stosują dwie strategie: bezwarunkowy oraz warunkowy brak opłat. W pierwszym przypadku opłaty po prostu nie są naliczane. W drugim trzeba spełnić warunki aktywności, które najczęściej nie są zbyt skomplikowane (np. regularne wpływy na konto lub kilka płatności bezgotówkowych w miesiącu).
Znajdź konto z promocją
Niewiele osób wie, że na założeniu rachunku bankowego można też… zarobić. Sprawdź, czy dany bank nie oferuje premii za otwarcie konta. Może ona wynosić nawet kilkaset złotych! Zazwyczaj na uprzywilejowanej pozycji znajdują się nowi klienci, którzy nigdy nie korzystali z usług danej instytucji.
Promocje bankowe to nie tylko czysty zysk, ale też możliwość uniknięcia wspomnianych opłat związanych z prowadzeniem konta. Jeżeli bank uzależnia przyznanie nagrody od np. płatności bezgotówkowych, w ten sam sposób możesz wypełnić warunki aktywności, które są potrzebne, abyś nie musiał płacić za zlecane operacje.
Wybierz bank z dobrą aplikacją mobilną
Bankowe aplikacje mobilne z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Korzystając z nich, wiele operacji możesz przeprowadzić z dowolnego miejsca na świecie. W ten sposób wymienisz polski pieniądz na inną walutę, zaciągniesz pożyczkę lub otworzysz lokatę.
Dużą zaletą rozwiązań mobilnych jest ich intuicyjność. Są one projektowane w taki sposób, aby korzystanie z nich było bezproblemowe, proste i nie wymagało konsultacji z pracownikami banku. Aplikacje bankowe są też bezpieczne pod warunkiem przestrzegania kilku zasad (np. używania ich tylko, kiedy urządzenie połączone jest z zaufaną siecią). Dzięki silnym zabezpieczeniom kryptograficznym nie musisz się obawiać, że dostęp do Twojego konta wpadnie w niepowołane ręce.
Dobre konto bankowe nie zawsze musi być najtańsze lub najprostsze w obsłudze. Powinno jednak odpowiadać na Twoje potrzeby. Jak wybrać najlepsze? Aby uniknąć konieczności zagłębiania się w rozbudowane regulaminy, skorzystaj z gotowych rankingów, które znajdziesz w internecie. Szukasz konkretnych przykładów? Zajrzyj na stronę RankingKont, tam dowiesz się, w jakim banku założyć konto.