Świat pędzi do przodu i wciąż się zmienia, a co najgorsze, przez nasze bezmyślne działania nie zawsze na lepsze. Zmiany klimatyczne to już fakt i bardzo trudno będzie je odwrócić, zwłaszcza jeśli my sami nie będziemy im zapobiegać. To nieprawda, że od jednego człowieka nic nie zależy, a jeśli jeszcze pomyślisz, że nie tylko chronisz środowisko, ale i oszczędzasz, na pewno zaczniesz przestrzegać kilku zasad mądrych zakupów.
1. Zanim kupisz, pomyśl dwa razy
Dotyczy to szczególnie okazji, wyprzedaży, promocji. Zbyt często dajemy się skusić na zakup, bo cena wydaje nam się atrakcyjna. Tylko, tak naprawdę, po co nam kolejna bluzka w szafie, w dodatku podobna do poprzedniej, która jest jeszcze w dobrym stanie? Myślimy, przyda się, a to naprawdę małe pieniądze. Faktycznie, bywają niewielkie, ale to jednak twoje pieniądze, a wydajesz je na zupełnie niepotrzebną rzecz.
2. Stawiaj na jakość
„Chytry dwa razy traci” mówi stare jak świat powiedzenie, w którym tkwi wiele prawdy. Jeśli kupujesz rzeczy kiepskiej jakości, szybko się psują, nie udaje się ich naprawić i po prostu trzeba je wyrzucić. A to zupełnie niepotrzebne wyrzucanie pieniędzy. Jeśli masz rzeczy dobrej jakości, służą one przez lata.
3. Zwracaj uwagę na opakowania
Kupowanie przedmiotów na wagę, tzw. luzem to spora oszczędność, bo zwykle są zdecydowanie tańsze niż te paczkowane. Nie tylko wydajesz mniej, ale też często otrzymujesz produkt zdecydowanie świeższy, a przez to lepszej jakości. Nie zapominajmy, że każda niepotrzebna reklamówka zanieczyszcza środowisko, a my za nią płacimy. To, dlatego nigdy nie chodź do sklepu bez torby wielorazowej.
4. Naprawiaj i przerabiaj
Niewielu jest pośród nas takich, którzy pamiętają jeszcze, że kiedyś istniały zakłady repasacji pończoch. Naprawiano wszystko: ubrania, sprzęt, akcesoria, zabawki czy buty. Dziś nawet o szewca jest trudno, nie wspominając o poprawkach krawieckich. Zbyt szybko wyrzucamy rzeczy i po prostu kupujemy nowe. Warto poszukać rzemieślników, którzy potrafią reperować rzeczy, warto też zastanawiać się, jak można je przerobić. Każda rzecz może zyskać nową funkcję i życie, jeśli tylko pomyślimy o niej kreatywnie i pobawimy w majsterkowicza.
5. Kupuj rzeczy używane
Rynek rzeczy używanych naprawdę rośnie w siłę i coraz więcej z nich można kupić i sprzedać; zabawki dla dzieci, sprzęt, ubrania czy dodatki. To także powód, dla którego warto inwestować w rzeczy wysokiej jakości: po prostu nie będziesz mieć kłopotu z dalszą odsprzedażą i odzyskaniem przynajmniej części wydanej gotówki.
6. Nie gromadź zapasów
Niestety, to nasza częsta przywara. Szczególnie gdy zbliżają się święta lub dni wolne. Po prostu kupujemy wówczas jakby nagle wszystkiego miało zabraknąć. Problem ten dotyczy głównie żywności, której potem nie jesteśmy w stanie przejeść. Nasze żołądki nie są z gumy i mimo wielogodzinnych biesiad przy stole, po kilku dniach po prostu wyrzucamy jedzenie. To nie tylko strata pieniędzy, ale też zanieczyszczanie środowiska.
7. Pamiętaj o sąsiadach
Po pierwsze, o tych, którzy prowadzą swoje biznesy. Kupowanie u lokalnych producentów, na małych bazarkach, innymi słowy u sąsiadów to przede wszystkim skrócenie łańcucha dostaw, a to niższa cena i mniej szkody dla środowiska. Po drugie, o wszystkich rzeczach, których nie musisz kupić, a możesz po prostu pożyczyć od sąsiada. W przypadku narzędzi ogrodniczych, drobiazgów pomocnych przy remontach czy naprawach, warto pożyczać od sąsiadów i odwzajemniać się tym samym.